Çılgın kıyafetleri, seksi sahne şovlarıyla adından sıkça söz ettiren Lady Gaga’nın gerçek ismi Stefani Joanne Angelina Germanotta. Sahne ismini ise Queen’in “Radio Ga-Ga” isimli parçasından alıyor.

İtalyan asıllı bir ailenin ilk çocuğu olan yıldız 1986 yılında New York’ta doğdu. 4 yaşında piyano çalmaya başladı ve piyano ile ilk bestesini 13 yaşında yaptı.

14 yaşına geldiğinde gece kulüplerinde canlı performans vermeye başlamıştı.

Katolik okuluna devam etti. 17 yaşında dünya üzerinde sadece yirmi kişinin sahip olabildiği, Tisch Sanat Okulu’na erken kabul edilme hakkını kazandı.

Kariyerinin ilk yıllarında striptiz kulüplerinde go-go dansı yaptı. New Kids On The Block, Pussycat Dolls gibi grupların arkasında dans etme fırsatı buldu.

2008 yılında ilk albümü olan The Fame’i piyasaya sürdü ve kısa sürede 2 milyon kopyanın üzerinde sattı.

Albümün ilk single’ı Just Dance ile Grammy Ödülleri’nde aday oldu ancak kazanamadı. Mart 2009’da ilk Kuzey Amerika turnesine çıktı.

Tarzını oluştururken kendisine David Bowie, Queen, Michael Jackson ve Madonna’yı örnek aldığını söyleyen Lady Gaga, Donatella Versace’yi ise ilham perisi olarak adlandırıyor.

Çılgın şarkıcının kamuoyunu şaşırtan bir diğer açıklaması ise cinsiyetiyle ilgili. Bir dönem hermafrodit yani çift cinsiyetli olduğunu belirten sanatçı buna karşılık her zaman kendisini kadın gibi hissettiğini söylüyor

sevda çelik
09 Eylül 2012

Henüz yorum yapılmamış.


Yorum Yap
Tıkla Skypemizi Ekle
Online Destek
Satlık Domainler
kategoriler
Hit Yazılar
etiketler