Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, dağda ölen insana ağlamadıkça Güneydoğu’daki sorunun çözülemeyeceğini söyledi.

Diyarbakır’da 1990’lı yıllarda 5 yıl görev yapan ve son emniyet müdürleri kararnamesiyle Siirt’ten Diyarbakır’a atanan Güven, basın mensuplarıyla bir araya geldi.

“ÖLEN TERÖRİSTE AĞLAMIYORSANIZ İNSAN DEĞİLSİNİZ”

Güven, terör sorununa ilişkin şunları söyledi:

“Dağda ölen teröriste ağlamıyorsanız insan değilsiniz, demiştim. Eline silah alıp çoluk çocuk demeden insan katleden canavarlaşmış bir teröristi de entegre edemiyorsanız devlet değilsiniz. Ben bu iki duygu arasında gidip geliyorum. Benim yitik evladım dağa çıkmış, keşke ulaşabilseydim. Keşke önüne normal bir hayat sunabilseydim. Keşke onun terörize olmasına mani olabilseydim, diye ağlarım. Ağlarım her teröriste, içim ezilir.

“BİR ÇOCUK DAĞA ÇIKIYORSA HEPİMİZİN PAYI VAR”

Diyarbakır o kadar güzel insan yetiştirmiş ki ama şimdi canavar üretiyor, niye? Denetimsizlikten, kontrolsüzlükten, insana ulaşamadığımızdan, insan odaklı hizmet veremediğimizden. Bir çocuk dağa çıkıyorsa hepimizin payı var, nasıl özeleştiri yapmayalım. Benim karakoldaki memurumun kötü davranmasıyla, kontrolde yaptığım aşırı güçten dolayı…

“TOPLUMDAKİ SIKINTIYI ÇÖZMEK GEREK”

Sosyal yaşamda tutunamamış çocukların yüzlerce özgeçmiş raporunu okudum. Bu çocuklar yazmış; ulusal kurtuluş savaşımıza katkıda bulunmak istiyorum, en son cümlesi. Evladım, yaşın kaç? 12. Baba işsiz, annemi dövüyor. Sosyal çevre berbat. Sosyal yaşam savaşını devam ettiremiyor, ‘ben savaşacağım’ diyor. Bundan ne anlamamız gerekiyor? Çocuk kaçıyor işte, bulunduğu yerden kaçıyor. Bunun kaçmasının sebeplerden biri bensem diğeri de sizsiniz yani. Bu toplumda mutlaka bir sıkıntı var demektir. Bunu orta yere koymazsak nasıl çözeceğiz? Tabi ki konuşacağız, beraber hareket edeceğiz, kaybettiğimiz, insan çünkü.

“YILLAR ÖNCE ANNE VE ÇOCUKLARA ULAŞMAK İSTEDİM”

Diyarbakır’da istihbarat biriminde 5 yıl görev yaptığını hatırlatan Güven, “Bir zamanlar ‘bana 5 kişilik bir ekip verin, çocuğu dağda olan annelere gidip ulaşayım’ dedim. ‘Seni öldürürler’ dediler. Dedim; kapısına kadar gittiğimiz insan öldürmüyor da kapısını çalarak girdiğimiz insan mı öldürecek? Keşke o zaman bunları yapabilseydim, bu kadar geç kalmasaydık.

“90’LARDA DİYARBAKIR’DA 5 YIL ŞİİR YAZAMADIM”

Diyarbakır’da daha önce görev yaptığı 5 yıla da kısaca değinen Güven, 5 yıl görev yaptıktan sonra söyleyebildiği iki cümle olduğunu dile getirdi. Güven, şöyle devam etti: “Yüzyıllardır Dicle’yi besler gözyaşlarım, Ben ağlamazsam kurur sanırım. Ben şiir yazıyordum. Burada 5 yıl boyunca şiir yazamadım. Akşam saat dörtten sonra kimse sokağa çıkmıyordu. Birisi sokağa çıksın diye yalvarıyorduk bir tek biz vardık sokakta gezen. Saat 4’ten sonra nerede patlama olacak, kimin yanacak diye endişeyle bekliyorduk. Orda burada devriye geziyordum ama kimseye bir şey olmasın”

5 YILDA 3 KEZ PİKNİK

Diyarbakır’da kaldığı 5 yıl boyunca sadece 3 kez pikniğe gidebildiğini anlatan Güven, normal bir hayat yaşaması gerekirken bunu yaşayamadığını belirtti. Bu coğrafyada hayatın normal olması gerektiğini ancak normal olmadığının altını çizen Güven, şunları söyledi:

“BURADA HAYAT NORMAL OLMUYOR”

“Ama bu coğrafyada normal olmuyor. Boyumuz küçüktü, sözümüz dinlenmiyordu ama uzun zamandır sosyal devlet olmayı başarmış bir devletimiz var. Herkese ulaşmaya çalışıyor artık. Dula, yetime, öksüze, işsize… Bir şekilde ulaşıyor, yardım ediyor. Perişanlık içinde olan insanlar var. Bilmediğine ulaşamaz insan ama bilmeye ve ulaşmaya çalışacağız.

“ÖNCE VATAN DEĞİL ÖNCE İNSAN”

Devlet, hizmet için vardır. Önce vatan değil, önce insan. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Devletimizin sürmekte olan somut öneriler var. En büyük sorun; anne ve çocuklara ulaşamamaktı. Siirt’te bir projemiz vardı. 3 dilde Kürtçe, Türkçe ve Arapça. Okulların bahçesinde sinema yaptık. Ulaşabildiğimiz insana ulaşalım ve çözmeye çalışalım istedik. Çok ciddi dönüşümler aldım”

Genel
RUYAPANEL
07 Ekim 2012

Henüz yorum yapılmamış.


Yorum Yap
Tıkla Skypemizi Ekle
Online Destek
Satlık Domainler
kategoriler
Hit Yazılar
etiketler