Türkiye genelinde yaklaşık 7 milyon binanın elden geçeceği kentsel dönüşüm süreci, Esenler’de Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen resmi törenle başladı. İlk kez patlatmalı yıkım tekniğinin uygulandığı kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 33 ilde 150 kamu binasının yıkımı için düğmeye basıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Van depreminden sonra ”İktidarı kaybetme pahasına yapacağız” dediği kentsel dönüşüm süreci, resmen başladı.

Başbakan Erdoğan, İstanbul Esenler’de gerçekleşen törende, yaklaşık 7 milyon binanın elden geçeceği kentsel dönüşüm projesi için düğmeye bastı. Törende aralarında Gaziantep, Samsun, İzmir ve Beyoğlu gibi farklı il ve ilçelerin bulunduğu sekiz ayrı yerle canlı bağlantı kurularak, yıkım başlatıldı.

Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, “Yeni hayat alanlarını, yeşile önem veren bir anlayışla inşa edeceğiz. Yeni yeşil alanlara ihtiyacımız var. Mevcut güvensiz yapıları, can ve mal güvenliği bulunan yeni yapılarla değiştireceğiz. Kentsel dönüşüm de bunu sağlayacak. Rant odaklı değil, insan odaklı bir projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Sağlık merkezleri, parkları ile yepyeni yaşam alanları yaratacağız” dedi.
Haberin devamı ↓reklam

‘O BİNALAR MUTLAK SURETLE YIKILACAK’

“En başta hak sahiplerinin rızasını almak zorundayız. Vatandaşımız kendi dönüşümünü kendi yapacak” diyen Erdoğan; konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ekonomik ömrünü tamamlamış yapılarınızı lütfen kontrol ettirin. Çünkü o binalar mutlak suretle yıkılacak. Vatandaşımızın sağlıksız binalarda yaşamaya devam etmesine göz yumamayız, yummayacağız.

Modern şehirler kurmamız gerekiyor. Tüm binaların kontrol edilmesini sağlayacağız. Mesela dönüşüm sonrasında; Esenler’de yaklaşık 5 bin, Beyoğlu’nda ise bin 200 vatandaşımız yeni ve güvenli konutlarına kavuşacak.”

İstanbul’da Esenler’in yanısıra Beykoz, Küçükçekmece, Beyoğlu ve birçok ilçede de yıkımlar başladı.

Sarıgazi’deki Milli Savunma Bakanlığı’na ait 10 lojman ise patlayıcıyla yıkılacak. Dönüşüm çalışmaları kapsamında yapılacak yıkımlar sırasında Türkiye, ilk kez profesyonel anlamda dinamitli yıkım tekniğine sahne olacak.

İLK KEPÇE HATAY’DA VURULDU

Türkiye genelinde 33 ilde gerçekleşecek dönüşüm çalışmaları kapsamında, ilk olarak bu sabah, Hatay Kırıkhan’daki eski askeri lojmanın yıkımına başlandı.

Bolu’da da kentsel dönüşüm kapsamında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ait lojmanların yıkım çalışmaları başladı. Sakarya’da ise ilk balyoz SGK’ya ait binaya vuruldu.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’nın aralarında bulunduğu 33 ilde, yıkılacak kamu binaları arasında, karargah, emniyet müdürlüğü hizmet binası, ilköğretim okulu, devlet ve kadın doğum hastanesi, sağlık ocağı ve lojmanlar yer alıyor.

1. DERECE DEPREM KUŞAĞI İLK SIRADA

Uygulamaya, ilk etapta İstanbul gibi birinci derece deprem kuşağında bulunan yerlerden başlanılıyor.

Türkiye için dönüm noktası olacak kentsel dönüşümde ilk yıkımlar; Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bitlis, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Kırşehir, Kocaeli, Malatya, Nevşehir, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Tunceli ve Van’da yapılıyor.

EN FAZLA YIKIM İSTANBUL’DA

Dönüşüm kapsamında en fazla yıkım da İstanbul’da yapılıyor. İstanbul Yenilevent’te 33 daireli Milli Savunma Bakanlığı lojmanı, Sancaktepe’de 8 bin 110 metrekare MSB er pavyonu ve 90 metrekare su kulesi, Sarıgazi’de MSB’ye ait 276 daireli 23 binadan oluşan lojman, Maltepe’de MSB’ye ait 4 bin 536 metrekare er pavyonu ile Şakir Gürkan Sağlık Ocağı, Hadımköy’de MSB’ye ait 6 daireli lojman, 6 bin 480 metrekare er pavyonu, bin 810 metrekare karargah binası, Küçükyalı’da MSB’ye ait lojmanın 606 metrekarelik su deposu, 3 bin 872 metrekare KBRN Eğitim Taburu er pavyonu, Tuzla’da 824 metrekare subay ve astsubay yatma yeri, 50 metrekarelik su kulesi, Çatalca’da Binkılıç Sağlık Ocağı, Şişli’de Okmeydanı Hastanesi A ve P Blok lojmanları, Mecidiyeköy Aile Sağlığı Merkezi, Sultangazi’de Lütfiye Nuri Burat Devlet Hastanesi, Sarıyer’de İstinye Semt Polikliniği binası, Rumeli Feneri Aile Sağlık Merkezi, Kadıköy’de Semt Polis Hizmet Binası ve Fatih’te Vilayetler Semt Polikliniği’nin yıkımı gerçekleşecek.

HANGİ İLLERDE NERELERİ YIKILACAK?

Diğer illerde yıkılacak yerler arasında bulunan bazı binalar ise şöyle sıralanıyor:

”Ankara’da MSB lojmanı, Aydın’da Kadın Doğum Hastanesi ve Jandarma Karakolu Hizmet binası, Balıkesir’de 6. Ana Jet Üs Komutanlığı lojmanları, Bitlis Emniyet Ana Hizmet Binası, Bolu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü lojmanı, Bursa Çekirge Maliye lojmanları, Denizli 75. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Elazığ Jandarma Komando Bölük Komutanlığı hizmet binası, Hatay İl Tarım Müdürlüğü hizmet binası ve MSB misafirhanesi, İzmir Hava Teknik Okullar Komutanlığı lojmanları, Kahramanmaraş Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü lojmanları ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü hizmet binası, Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü hizmet binası, Kırşehir Kadın Doğum Hastanesi, Sinop Atatürk Devlet Hastanesi, Van İller Bankası Bölge Müdürlüğü hizmet binası.”

Genel
RUYAPANEL
05 Ekim 2012

Henüz yorum yapılmamış.


Yorum Yap
Tıkla Skypemizi Ekle
Online Destek
Satlık Domainler
kategoriler
Hit Yazılar
etiketler